لوازم ماهیگیری

پیش از شروع ماهیگیری باید بدانید که همیشه لازم نیست گرانترین لوازم ماهیگیری را تهیه کنید. اگرچه کیفیت لوازم ماهیگیری هم حائز اهمیت است. پیش از شروع باید بر اساس نوع ماهی صید و مکان ماهیگیری تصمیم بگیرید. بهتر است به سؤالاتی مانند این‌ها پاسخ دهید. مکان ماهیگیری کجاست؟ چه نوع ماهی می‌خواهید صید کنید؟ به کدام لوازم ماهیگیری نیاز دارید؟

چوب ماهیگیری

چوب از لوازم ماهیگیری است که باید حتماً با توجه به نیاز و نوع ماهی مد نظر آن را انتخاب کنید. یک چوب ماهیگیری ۶ یا ۷ فوتی با قدرت متوسط و کارایی سریع برای بسیاری از ماهیگیری‌ها در آب شیرین کافی است. ماهیگیران آب شور معمولاً چوب‌های بلندتر و قوی‌تر ۹ فوتی را ترجیح می‌دهند. بهتر است پیش از انتخاب لوازم ماهیگیری ابتدا در مورد نوع چوب مد نظر تصمیم نهایی را بگیرید.

از خریدن چوب های خیلی کوتاه به جز در موارد خاص، بسته به شرایط منطقه یا مکان صید خودداری کنید. پرتاب طعمه در بسیاری از شرایط به خصوص با چوب‌های خیلی کوتاه کاری بسیار دشوار است. چوب ماهیگیری باید حتی‌الامکان سبک و محکم باشد و در دست جاگیری مناسبی داشته باشد. در برخی موارد ماهیگیری با چوب‌های سنگین بعد از مدتی باعث خستگی ماهیگیر می‌شود؛ پس به طور کلی همیشه باید به دنبال تهیه لوازم ماهیگیری سبک باشید. برخی چوب‌های ماهیگیری نیز با توجه به جنس، عمری بیشتر از دیگر چوب‌ها دارند؛ پس هنگام خرید چوب باید با توجه به نیازهای کوتاه یا بلندمدت دست به انتخاب بزنید. چوب‌های ماهیگیری چند‌تکه نسبت به چوب‌های تسکوپی عمر و کیفیت بیشتری دارند. هر چند حمل چوب‌های چند تکه به علت طول بیشتر آنها کمی دشوارتر است.

در هنگام خرید لوازم ماهیگیری و چوب ماهیگیری باید به این نکته هم توجه کنید که محل ماهیگیری و نوع ماهی صیدی مد نظرتان چیست؛ ماهی‌های مختلف، اندازه‌های متفاوتی دارند و رفتار تغذیه‌ای و خوراک آنها نیز متفاوت است.

قرقره یا چرخ

قرقره از لوازم ماهیگیری است که از اهمیت بالایی برخوردار است. باید توجه داشته باشید که قرقره را همیشه با توجه به نوع چوب انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود که ماهیگیرهای مبتدی حتماً از قرقره‌های اسپینینگ یا چرخشی استفاده کنید چرا که قرقره‌های بایت کاستینگ برای استفاده‌ حرفه‌ای‌تر بوده و به میزانی از مهارت احتیاج دارند.

قرقره بایت کاستینگ یکی از لوازم ماهیگیری است که بیشتر برای ماهیگیری در دریا و صید ماهی‌های بزرگ ساخته شده است. این قرقره پایه‌هایی کوتاه دارد و روی چوب های سنگین دریایی قابل نصب است. در این نوع قرقره، نخ مستقیما روی چرخ جمع می‌شود. این چرخ در نوع خود منحصر به فرد است و بیشتر برای ماهی‌های رودخانه‌ای بزرگ و صید دریایی مناسب بوده و به همین دلیل از قدرت بالایی برخوردار است. در مدل های جدید این چرخ ماهیگیری از یک کنترل‌کننده پرتاب برای سهولت در پرتاب و جلوگیری از پیچ خوردن نخ استفاده شده ولی در هر صورت برای پرتاب موفق و کامل باید در استفاده از این نوع چرخ‌ها مهارت بالایی داشته باشید.

لازم نیست در مورد اندازه لوازم ماهیگیری یا دیگر قابلیت‌های اضافه و نه چندان مهم نگران باشید. اگر می‌خواهید یکی دو ساعت به ماهیگیری بپردازید فقط باید روی قرقره مناسب و اندازه ماهی مد نظرتان تمرکز کنید.

برخی از ماهیگیران نیز به انواع اسپین کاست علاقه دارند که از لوازم ماهیگیری است که هم برای مبتدی‌ها و هم حرفه‌ای‌ها کاربرد دارد. استفاده از چرخ و قرقره اسپین کاست بسیار آسان بوده و به همین دلیل بهترین انتخاب برای آماتورهاست. از این قرقره می‌توان برای صید ماهی‌های کوچک استفاده کرد ولی وزن آن برای صیدهای بزرگ‌تر کمی سبک است. همان‌طور که گفته شد این نوع چرخ از لوازم ماهیگیری است که بیشتر در بین مبتدی‌ها طرفدار دارد ولی طی سال‌ها حرفه‌ای‌های ماهیگیری نیز به این نتیجه رسیدند که با وجود محدودیت این قرقره در صید ماهی‌های سریع و بزرگ هنوز هم می‌توان از آنها در پاره‌ای از مواقع استفاده کرد.

نخ ماهیگیری

نخ‌ها نیز از آن جمله لوازم ماهیگیری هستند که در انواع و اقسام مختلف یافت می‌شوند. ولی برای ماهیگیری تفننی یک روزه شاید نخ‌های ماهیگیری نایلونی مونوفیلامنت بهترین گزینه باشد که اقتصادی‌ترین انتخاب نیز هست. بهتر است از نخ ماهیگیری استفاده کنید که تحمل وزن هشت برابر صید مورد نظرتان را دارد. برای مثال اگر می‌خواهید ماهی‌های رودخانه‌ای با وزن ۲۰۰ گرم صید کنید بهتر است از نخی استفاده کنید که توانایی تحمل وزن ۲ کیلوگرم وزن را داشته باشد.

طعمه

شاید استفاده از طعمه‌های مصنوعی برای ماهیگیرهای مبتدی‌ راحت‌تر از طعمه زنده باشد ولی طعمه‌های زنده معمولاً ماهی‌های بیشتری را جذب می‌کنند. در واقعیت اما بهتر است آمادگی صید ماهی با هر دو نوع طعمه را داشته باشید.

لوازم ماهیگیری ساده

ماهیگیرهای حرفه‌ای معمولاً از تمامی امکانات در دسترس‌ برای ساختن لوازم ماهیگیری استفاده می‌کنند ولی مبتدی‌ها بهتر است پیش از شروع کار چند وسیله ساده را آماده کنند. برای مثال بهتر است همیشه یک سیم‌چین یا قیچی به همراه داشته باشید؛ مخصوصاً سیم‌چینی که به صورت خاص برای این کار طراحی شده است. همراه داشتن یک جعبه طعمه نیز از الزامات است. این جعبه به شما کمک می‌کند تا اغلب وسایل را یک‌جا بگذارید و از دست و پاگیر شدن آنها جلوگیری کنید.

در نهایت لوازم ماهیگیری متفرقه دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به شما در داشتن یک تجربه ماهیگیری خوب کمک کنند، ولی همراه داشتن آنها الزامی نیست. برای مثال تجهیزات سونار یا صوتی ماهی‌یاب که در صورت داشتن قایق زیر آن نصب می‌شوند. ولی استفاده از چنین تجهیزات برای ماهیگیرهای مبتدی کمی دشوار است پس بهتر است در صورت امکان تنها از وسایل ذکر شده در بالا استفاده کنید.

منبع

با ما در ارتباط باشید

021-33903605

مقالات مرتبط

تاثیر قطر عدسی شیئی ( Objective Lens) روی تیراندازی

تاثیر قطر عدسی شیئی ( Objective Lens) روی تیراندازی

زمان آن رسیده است که یک دوربین نو برای تفنگتان بخرید. شاید بزرگنمایی بیشتری می‌خواهید. بزرگتر همیشه بهتر است، این طور نیست؟ شاید در برخی از موارد بهتر باشد ولی در مورد دوربین تفنگ، موضوع کمی پیچیده است.

ادامه مطلب
 سلاح‌های با گاز فشرده چیست و چگونه کار می‌کنند ؟

سلاح‌های با گاز فشرده چیست و چگونه کار می‌کنند ؟

پی‌سی‌پی‌ها (سلاح‌های با گاز فشرده) چطور کار می‌کنند؟ تفنگ‌ّها پی‌سی‌پی از گاز آزاد فشرده برای نیروی محرّکه شلّیک ساچمه‌ها استفاده می‌کنند. به این خاطر٬ هوای داخل مخزن هوای تفنگ با تلمبه دستی با فشار یا مخزن غوّاصی یا مخزن فیبر کربن تا 2700 -3000 پی‌اس‌آی (پوند بر اینچ مربّع) فشرده می‌شود. وقتی مخزن تفنگ تا سطح فشار دلخواه پر شد٬ تفنگ آماده استفاده است. ترتیب شلّیک یک پی‌سی‌پی واقعاً کلاً ساده است. با کشیدن گلنگدن یک شیر باز می‌شود و جریان سریعی از هوای فشرده آزاد می‌شود٬ بالای لوله می‌رود٬ ساچمه جلویش را هل می‌دهد. با هر بار شلّیک از تفنگ٬ اندکی از فشار و حجم هوای موجود در مخزن هوای تفنگ کم می‌شود.

ادامه مطلب
تیراندازی باسکّو

تیراندازی باسکّو

تیراندازی با سکّو یکی از رشته‌های ورزش تیراندازی است٬ که در آن با سلاح‌های بادقّت بالا٬ به هدف شلّیک می‌شود. سلاح‌ها روی پایه‌های جلو و عقب قرار می‌گیرند (که ممکن است بسته به قوانین خاصّ مسابقه متّصل باشند یا نباشند). پایه روی میز یا سکّو قرار دارد٬ اسم «با سکّو » از همین‌جا گرفته شده‌است. در تمایز با رشته‌های دیگر تیراندازی٬ تیرانداز در سکّو می‌نشیند و بدون استفاده از پایه اسلحه را نگه می‌دارد و هدف‌گیری می‌کند. سلاح‌های «دوپایه‌ای» دوران پس از جنگ داخلی یک شکل اوّلیه سلاح‌های «باسکّو» بودند.

ادامه مطلب
طرز استفاده از دوربین‌های خالدار میلی‌رادیان تریجیکان

طرز استفاده از دوربین‌های خالدار میلی‌رادیان تریجیکان

عدسی خالدار میلی‌رادیان الگوی استاندارد خاصّی از عدسی‌های دو خط‌ نشانه‌ای با چهار خال کوچک با قطر 0.25 میلی‌رادیان بر هر محور است. این خال‌ها مناسب برای تخمین برد مرتّب‌شده‌اند. یک کاربر آموزش‌دیده با دانستن اندازه اشیا می‌تواند برد را اندازه بگیرد و با دانستن فاصله‌ها می‌تواند اندازه اشیا را تعیین کند و هم افت گلوله و هم رانش باد را٬ در مسافت‌های معلوم٬ با دوربین خالدار میلی‌رادیان مجهّز به عدسی٬ جبران کند.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی و انواع آن</h2>

تفنگ بادی و انواع آن

در انواع تفنگ بادی برای به دست آوردن مولکول‌های کافی هوا برای انتقال تکانه به ساچمه، مقدار زیادی هوا در فشار اتمسفری در حجم بسیارکوچکی فشرده می‌شود و مولکول‌های هوا به یکدیگر نزدیک می‌شوند.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ پی سی پی  چیست و چگونه کار می‌کند؟</h2>

تفنگ پی سی پی چیست و چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم در گذشته شارژ‌ تفنگ‌‌ها بسیار ساده‌تر بود؛ اگرچه امروزه کاربر می‌تواند از بین ابزارهای شارژ مخزن نمونه مورد نظر را انتخاب کند. پمپ‌های دستی متنوعی در بازار در دسترس است که همگی از الگوهای مشابهی استفاده می‌کنند و می‌توان از آنها برای هر نوع تفنگی استفاده کرد. شرکت‌های سازنده مبدل‌ها، آنها را با شلنگی مشابه تولید می‌کنند که برای مدل‌های مختلف تفنگ بادی قابل استفاده است. برای استفاده از تفنگ بادی باید آن را با هوای فشرده (نه گاز دی اکسید کربن) پر کرد. سه ابزار ساده برای پر کردن تفنگ پی سی پی وجود دارد.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی گامو </h2>

تفنگ بادی گامو

تفنگ بادی گامو یکی از نام‌های آشنای دنیای سلاح‌های ساچمه‌زنی است که با تولید انواع تفنگ‌های با کیفیت بالا برای انواع کاربری‌ها و پاسخگوی نیازهای همه خریداران است. تفنگ بادی گامو شاید زیبایی تفنگ‌های بادی گران‌قیمت‌تر را نداشته باشد ولی عملکرد این تفنگ از حیث دقت یا قدرت چیزی کمتر از آنها ندارد. همان طور که گفتیم تفنگ بادی گامو در انواع مختلفی ارائه می‌شود که می‌توانید مطابق نیازتان یکی را انتخاب کنید. در مطلب پیش رو چند قبضه تفنگ‌ بادی گامو را بررسی خواهیم کرد که از نظر عملکرد در بین بهترین تفنگ‌های این رده هستند.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی کرال پانچر</h2>

تفنگ بادی کرال پانچر

تفنگ بادی کرال پانچر محصول شرکت کرال کشور ترکیه است که اکنون سال‌هاست در زمینه تولید تفنگ‌های بادی فعالیت دارد. تفنگ بادی کرال پانچر یکی از بهترین محصولات این شرکت بوده که در سه کالیبر .177 و .22 و .25 موجود است. این تفنگ بادی پی سی پی میان‌رده قیمتی مناسب دارد و برای مبتدی‌های رشته تیراندازی بهترین گزینه است.

ادامه مطلب
لوازم ماهیگیری

لوازم ماهیگیری

لوازم ماهیگیری در انواع و اقسام مختلف و با کاربری‌های متفاوت وجود دارند. یکی از زیبایی‌های ماهیگیری آن است که تقریباً همه قادر به انجام آن هستند. لازم نیست همه زندگی‌تان را وقف ماهیگیری کنید؛ تنها باید لوازم ماهیگیری مورد نیاز را تهیه کنید و به آب بزنید. اما متأسفانه بسیاری از ماهیگیران آماتور زمانی که متوجه می‌شوند لوازم ماهیگیری از جمله چوب‌ها، ابزار و طعمه‌ها چقدر فراوان و متنوع‌اند پا پس می‌کشند. برای شروع ماهیگری لازم نیست تمامی ابزارآلات، چوب‌ها و طعمه‌ها را بشناسید و تنها کافی است با لوازم ماهیگیری ابتدایی برای یک صید ساده و وسایلی برای گرفتن ماهی‌های بخصوص آشنا شوید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی اتوماتیک</h2>

تفنگ بادی اتوماتیک

تفنگ بادی اتوماتیکی یکی از انواع تفنگ‌های بادی است که به منظور سرعت بخشیدن به شلیک ساچمه و جلوگیری از اتلاف وقت در موارد ضروری نظیر شکار حیوانات کوچک ساخته شده است. تفنگ بادی اتوماتیک به دلیل ویژگی خاص و منحصربه‌فردی که دارد ممکن است قیمتی بیشتر از تفنگ‌های بادی سنتی داشته باشد. در فهرست زیر، چند قبضه از بهترین تفنگ‌های اتوماتیک حال حاضر دنیا را معرفی خواهد شد.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی هاتسان</h2>

تفنگ بادی هاتسان

تفنگ بادی هاتسان یکی از مدل های پرطرفدار تفنگ بادی در ایران است. این تفنگ که در ترکیه طراحی و تولید می شود از تفنگ های سبک و قابل استفاده برای شکار است. تفنگ بادی هاتسان در مدل های مختلفی در بازار ایران وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاص خود هستند. در ادامه متن به بررسی تاریخچه تفنگ و تفنگ بادی در ایران خواهیم پرداخت و سپس در خصوص ویژگی های تفنگ بادی هاتسان توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی سوماترا </h2>

تفنگ بادی سوماترا

تفنگ بادی سوماترا یکی از مدل های پر کاربرد تفنگ بادی است که به دلیل مدل های مختلف و قدرت بسیار زیاد خود تبدیل به یکی از پرطرفدار ترین تفنگ های بادی در جهان شده است. تفنگ بادی سوماترا در کره جنوبی طراحی و تولید می شود و از تفنگ های خوش دست موجود در بازار است. لوازم جانبی زیادی هم برای این مدل تفنگ بادی تولید شده که خرید آن را بیشتر توجیه می کند. در ادامه به معرفی ویژگی های تفنگ بادی سوماترا خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب
تفنگ بادی نیترو پیستون

تفنگ بادی نیترو پیستون

تفنگ بادی نیترو پیستون یکی از مدل های تفنگ بادی در بازار است که خریداران زیادی دارد و به دلیل کاربرد راحت و قدرت تولیدی خود از مدل های پر طرفدار تفنگ های بادی به حساب می آید. تفنگ بادی نیترو پیستون از نیتروژن به عنوان عامل کمکی برای پیستون و شلیک گلوله استفاده می کند. در ادامه این متن به تاریخچه، نحوه کار و همچنین مزایا و معایب تفنگ بادی نیترو پیستون اشاره خواهیم کرد.

ادامه مطلب
<h2> دوربین شکاری چیست؟</h2>

دوربین شکاری چیست؟

دوربین شکاری یکی از ملزومات مهم طبیعت گردان برای حضور در طبیعت و لذت بردن از آن است. شکارچیان نیز از دوربین های شکاری برای یافتن شکار و همچنین دیدن محل افتادن شکار های خود استفاده می کنند. دوربین شکاری در نیرو های پلیس و جاسوسی نیز استفاده های زیادی دارد و از آن برای مشاهده و بررسی دور دست ها استفاده می شود. در ادامه به معرفی انواع دوربین شکاری پرداخته و سپس در خصوص ویژگی ها و نکات پیش از خرید آن ها توضیح خواهیم داد.

ادامه مطلب
<h2>لوازم کمپینگ</h2>

لوازم کمپینگ

لوازم کمپینگ از وسایل ضروری در هنگام سفر های به طبیعت است. در سفر به طبیعت شما نمی توانید راحتی و آرامش خانه را با خود به همراه ببرید، البته لزومی هم ندارد و طبیعت آرامش از نوعی دیگر را برای شما فراهم می کند. در این سفر فقط لازم است لوازمی برای رفع نیاز های اولیه خود را به همراه داشته باشید. لوازم کمپینگ برای مکان های مختلف می توانند متفاوت باشند ولی برخی از لوازم باید به شکل دائمی در تمامی سفر های کمپی شما به همراهتان باشند تا بتوانند نیاز های اولیه شما را تامین کنند. در صورتی که بتوانید نیاز های اولیه خود را تامین کنید، به راحتی می توانید از طبیعت و زیبایی های آن لذت ببرید. در ادامه به معرفی لوازم کمپینگ که بیشترین نیاز به آن ها را دارید، خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب
<h2>لوازم شکار</h2>

لوازم شکار

لوازم شکار از قدیمی ترین لوازمی است که انسان ها آن را طراحی کرده و ساخته اند. شکار به نوعی اولین فعالیت هوشمندانه انسان برای رفع گرسنگی خود بوده است و در حال حاضر نیز که تمام فعالیت ها با تکنولوژی پیشرفته و مدرن شده است اما شکار برای بسیار از افراد یک فعالیت و سرگرمی خاص به حساب می آید. معمولا شکار با دست خالی امکان پذیر نیست و برای انجام این کار باید با دست پر و آماده وارد طبیعت شوید. لوازم شکار بسته به نوع شکار و محلی که می خواهید در آن شکار کنید متفاوت خواهد بود ولی یک سری از وسایل وجود دارند که نیاز های اولیه شما را برطرف می کنند و همراه داشتن آن ها در هنگام شکار برایتان ضروری خواهد بود. در ادامه به معرفی ضروری ترین لوازم شکار مورد نیاز خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب
<h2>تیر و کمان ورزشی</h2>

تیر و کمان ورزشی

تیر و کمان ورزشی از ملزومات انجام ورزش تیر و کمان هستند. تیر و کمان ورزشی قدیمی و جذاب است که در سبک های مختلفی انجام می شود و برای هر کدام از آن ها به کمان و تیر های مخصوص نیاز است. در کشور ما هنوز تکنولوژی تولید تیر و کمان ورزشی وجود ندارد و بالاجبار باید تمامی وسایل مورد نیاز این ورزش از خارج از کشور وارد شود. تیر و کمان ورزشی انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی و توضیح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. در ابتدا نیز به شکل گذرا تاریخچه این ورزش باستانی را مرور خواهیم کرد.

ادامه مطلب
<h2>فروشگاه تفنگ بادی</h2>

فروشگاه تفنگ بادی

فروشگاه تفنگ بادی مکانی برای فروش انواع اسلحه شکاری و همچنین اقلام همراه آن ها است که در آن می توانید انواع مدل های مختلف را پیدا کنید. معمولا فروشگاه تفنگ بادی تمامی لوازم مربوط به شکار را ارائه می کند و فقط بر روی فروش مدل های تفنگ بادی تمرکز ندارد. یکی از دلایل فروش محصولات دیگر به این خاطر است که معمولا شکارچیان و دوستداران طبیعت به این فروشگاه ها مراجعه می کنند و فقط نیاز به خرید اسلحه ندارند و میخواهند تمامی نیاز های خود در طبیعت را از یک مکان تهیه کنند. در ادامه در خصوص انواع مدل های اسلحه و اقلام همراه ارائه شده در یک فروشگاه تفنگ بادی استاندارد صحبت خواهیم کرد.

ادامه مطلب
<h2>فروشگاه لوازم شکار</h2>

فروشگاه لوازم شکار

فروشگاه لوازم شکار از فروشگاه های پر طرفدار برای دوست داران طبیعت است. در این فروشگاه ها علاوه بر فروش لوازم شکار انواع حیوانات مختلف، لوازم مخصوص طبیعت گردی و کمپینگ نیز عرضه می شود تا دوست داران طبیعت نیز بتوانند از این فروشگاه ها به بهترین شکل استفاده کنند. البته تمرکز اصلی فروشگاه لوازم شکار بر روی انواع وسایل مخصوص شکار و طعمه ها خواهد بود. در ادامه در خصوص وسایل موجود در فروشگاه لوازم شکار و ویژگی های مهم این فروشگاه ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ادامه مطلب

محصولات مرتبط

شما هم میتوانید درمورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظرات ، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران (0)

قبلی
بعدی
فروش ویژه

کارشناس رایگان
021-33903605