تفنگ بادی نیترو پیستون

تفنگ بادی نیترو پیستون یکی از مدل های تفنگ بادی در بازار است که خریداران زیادی دارد و به دلیل کاربرد راحت و قدرت تولیدی خود از مدل های پر طرفدار تفنگ های بادی به حساب می آید. تفنگ بادی نیترو پیستون از نیتروژن به عنوان عامل کمکی برای پیستون و شلیک گلوله استفاده می کند. در ادامه این متن به تاریخچه، نحوه کار و همچنین مزایا و معایب تفنگ بادی نیترو پیستون اشاره خواهیم کرد.


تفنگ بادی نیترو پیستون

نگاهی اجمالی به مکانیزم تفنگ بادی

در یک نگاه کلی درمورد تفنگ‌های بادی با حبس کردن هوا و یا نوع خاصی از گاز در پشت یک پیستون شرایط را برای انباشت انرژی پتانسیل در پشت پیستون مرتفع می‌کنند. آزاد شدن این حجم از انرژی درزمانی بسیار کوتاه نیروی بسیار زیادی را برای پرتاب گلوله فراهم می‌کند. کاری که در سلاح‌های جنگی معمولاً‌ از طریق انفجار باروت صورت می‌پذیرد. استفاده از فشار باد ضمن اینکه یک پوشش صلح‌آمیز برای این‌ نوع از تفنگ‌ها به وجود می آورد، خطر حمل و استفاده از آن را به‌طور چشم‌گیری برای کاربر آن کاهش می‌دهد. گرچه این امر توجیهی برای استفاده‌ی بی‌پروا و بدون نظارت از این سلاح‌ها نمی‌باشد، زیرا در هر کشوری جهت حفظ حیات‌وحش و محیط زیست اقداماتی اندیشیده شده و قوانینی وزن می‌شود که صلاح جامعه را دربرمی گیرد. مکانیزم عمل تفنگ‌های بادی به دو صورت کلی و به شرح زیر است:

1-در انواع قدیمی‌تر از تفنگ‌های بادی مکانیزم عمل همان سیستم پیستون و حبس انرژی در پشت آن است. درواقع درون یک قطعه شبیه به پیستون، حفره یا سوراخی تعبیه‌شده است که در داخل آن‌یک فنر فوق‌العاده قوی قرار می‌گیرد. برای هر بار مسلح کردن تفنگ، از اهرمی کمک گرفته و پیستون را به عقب می‌کشیم که با این عمل هوا و یا گاز در عقب پیستون حبس می‌شود. با فشردن ماشه، عبارت شلیک معنا یافته و پیستون رها می‌شود. با این عمل انرژی زیادی در مدتی کمتر از چند ثانیه، در اثر انرژی فنر با استقامت بالا و هوای فشرده‌شده در عقب پیستون، به سمت گلوله حمله می‌کند. معمولاً‌ دو نوع از این تفنگ‌ها در بازار موجود است:

1-تفنگ بادی نیترو پیستون

2- تفنگ‌های بادی فنر ـ پیستون

اختلاف این تفنگ‌ها در نوع گاز حبس شده در عقب پیستون است. در مورد تفنگ بادی نیترو پیستون نیتروژن به‌جای هوا در تفنگ‌های بادی فنر ـ پیستون مورداستفاده قرار می‌گیرد.

2-در انواع جدیدتر تفنگ‌های بادی، پیستون و فنر و بخشی از اجزای متحرک تفنگ حذف‌شده است که ضمن بالا بردن راندمان و قدرت تفنگ، سبب شده است که این‌گونه تفنگ‌ها لگد نمی‌زنند و یا لگد زنی آن‌ها در مقایسه با تفنگ بادی نیترو پیستون و یا انواع مشابه آن بسیار ضعیف‌تر است. در این تفنگ‌ها نیروی لازم جهت شلیک گلوله از طریق سیلندری که در تفنگ تعبیه‌شده است تأمین می‌شود. استفاده از خشاب در این تفنگ‌ها باعث شده تا کاربر بتواند فشنگ‌های زیادی را تنها با کشیدن یک گلنگدن در هر بار شلیک، آن‌هم با دقت بسیار بالایی پرتاب کند. تفنگ‌های بادی PCP از این نوع هستند. در انواع خاصی از این تفنگ‌ها، فشار ایجادشده توسط سیلندر تا 300 بار می‌رسد و با داشتن لوله‌های قطور، حتی برای کشتن حیوانات بزرگی مانند بوفالو هم کاربرد دارند که به تفنگ‌های بادیPCP بیگ بور معروف هستند. معمولاً نگهداری تفنگ‌های بادیPCP بیگ بور به دلیل قدرت بالائی که دارند، برای همه آزاد نیست و نیاز به اخذ مجوزهای قانونی از مراجع ذی‌صلاح دارد.


تفنگ بادی نیترو پیستون


تفنگ بادی نیترو پیستون از مدل های پر طرفدار و جذاب تفنگ های بادی موجود در بازار است. این تفنگ از کپسول های نیتروژن به جای فنر های موجود در مدل های معمولی تفنگ بادی استفاده می کند. نیتروژن فشرده شده در سیلندر تفنگ بادی نیترو پیستون در هنگام چکاندن ماشه آزاد شده و موجب شلیک شدن گلوله می شود. این تفنگ ها به دلیل عدم استفاده از فنر بندی در سیستم کاری خود، دارای قدرت تولیدی بالایی هستند. در ادامه در خصوص تاریخچه و نحوه عملکرد و همچنین مزایا و معایب تفنگ بادی نیترو پیستون صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه تفنگ بادی نیترو پیستون

اولین تفنگ بادی که از تکنولوژی پیستون نیتروژنی استفاده می کرد در سال 2009 و توسط شرکت کروزمن معرفی شد. تفنگ بادی نیترو پیستون ضربه اولین تفنگی بود که از تکنولوژی نیتروژن برای شلیک استفاده می کرد و با ورود به بازار تحول مهمی در بازار تفنگ های بادی ایجاد کرد. پس از این مدل، شرکت کروزمن مدل های دیگری نیز از تفنگ بادی نیترو پیستون به بازار عرضه کرد.

تفنگ بادی نیترو پیستون چگونه کار می کند؟

تفنگ بادی نیترو پیستون همانند یک تفنگ بادی فنری است و تنها تفاوتش در این است که از فنر استفاده نمی کند. به جای استفاده از فنر به عنوان منبع قدرت اصلی، این تفنگ ها از یک سیلندر نیتروژن استفاده می کنند. نیتروژن موجود در سیلندر در حالت عادی فشرده است و وقتی شما تفنگ را کوک می کنید (باز کردن و خم کردن تفنگ به شکلی که هوا وارد آن شود و به اصطلاح هوا بگیرد)، این میزان نیتروژن فشرده تر از قبل می شود. هوا تا زمانی که ماشه را بچکانید تحت فشار می ماند. پس از فشردن ماشه، هوای تحت فشار گسترش یافته و به سرعت آزاد می شود و پیستون را به سمت جلو حرکت می دهد. در این لحظه تمامی هوای فشرده شده به پشت گلوله می رسند و جای دیگری برای عبور نخواهند داشت، برای همین با بیشترین قدرت به گلوله فشار آورده و موجب آزاد شدن با سرعت گلوله می شوند. بدین شکل تفنگ بادی نیترو پیستون با استفاده از نیتروژن و فشار هوا یک شلیک قوی و خوب خواهد داشت.

تفنگ بادی نیترو پیستون

تفنگ بادی نیترو پیستون از تفنگ‌های بادی گونه‌ی اول است. در مورد تفنگ بادی نیترو پیستون، نیروی لازم برای به حرکت درآوردن پیستون از گاز نیتروژنی حاصل می‌شود که در پشت پیستون محبوس شده است و قدرت فنر ارتجاعی پشت پیستون، توان آن را ارتقا می‌بخشد. معمولاً در تفنگ‌های بادی فنر ـ پیستون فشار حاصل از هوای محبوس شده در پشت پیستون چیزی در حدود 150 تا 200 بار فشار را آزاد می‌کند، این درحالیست‌که مقدار نیروی حاصل از حبس گاز نیتروژن در پشت پیستون، در مورد تفنگ بادی نیترو پیستون به میزان100 بار کاهش می‌یابد. احتمالاً برای اولین بار کاربرد گاز نیتروژن در مورد تفنگ‌های بادی بیشتر به نیت خنک نگه‌داشتن لوله و اتصالات و قطعات این نوع تفنگ‌ها پیشنهاد شد، ولی همین تغییر باعث افزایش عمر مفید قطعات در این‌ تفنگ‌ها بوده است. ایراد عمده‌ای که در مورد تفنگ بادی نیترو پیستون با آن روبرو هستیم، کاسته شدن از قدرت این نوع تفنگ‌ها در شهرها و مناطق به نسبت سردتر است. در مورد تفنگ بادی نیترو پیستون کاربر برای مسلح کردن آن باید باقدرت بیشتری پیستون را به سمت عقب بکشد ولی در مقابل، این تفنگ‌ها نرم‌تر حرکت می‌کند و ضربه کمتر و یا لگد ضعیف‌تری را در مقایسه با تفنگ‌های بادی شبیه خود از گونه‌های فنر ـ پیستون دارد. مکانیزم ساده و مکانیکی در تفنگ بادی نیترو پیستون باعث شده تا برعکس تفنگ‌های بادی PCP نیازی به شارژ سیستم تفنگ پس از مدت‌زمانی معلوم، نباشد، به این دلیل تفنگ بادی نیترو پیستون، می‌توان انتخابی مناسب برای شکارچیان تازه‌کار است که به‌ نیت تفریح و برای پر کردن و گذران اوقات فراغت، به شکار می‌روند. از طرفی ضربه زدن خفیف تفنگ بادی نیترو پیستون هم‌زمان باآنکه سبب ارتقاء دقت این‌گونه از تفنگ بادی می‌شود، کار کردن با آن را خیلی مفرح‌تر از گونه‌های سیلندر ـ پیستونی چکش‌های بادی ساخته است.

تولیدکنندگان تفنگ بادی نیترو پیستون اغلب برای سالم ماندن تفنگ و جلوگیری از به تحلیل رفتن اجزا و قطعات تفنگ بادی نیترو پیستون، قطعات تفنگ را با روغن‌های مخصوص چرب می‌کنند. این امر سبب می‌شود که تفنگ در شلیک‌های اولیه از قدرت شلیک بالایی برخوردار باشد درحالی‌که بعد از گذشت مدتی نیروی تفنگ بادی نیترو پیستون به‌شدت کاهش می‌یابد. این پدیده گاهی بسیار ملموس است به‌طوری‌که در برخی از آزمایش‌ها کاهش قدرت تفنگ به نصف مقدار اولیه گزارش‌شده است. به همین دلیل تمیز کردن تفنگ بادی نیترو پیستون برای کاستن از اثرات تخریبی، در استفاده‌های مداوم و یا تأثیرات رطوبت و آلودگی و خورگی و یا . . . پیشنهاد می‌شود. ازآنجاکه اغلب در مورد تفنگ بادی نیترو پیستون از گلوله‌های ساچمه‌ای و یا فشنگ‌های از جنس سرب استفاده می‌شود، برای تمیز کردن لوله از مواد خاصی استفاده می‌شود تا ذرات سرب از لابه‌لای خان و شیارهای لوله خارج شود. جهت این کار از نمد، فرچه ویا برس های ویژه‌ای بهره می‌گیرند. برای تمیز کردن لوله از مواد خورنده به‌هیچ‌عنوان نباید استفاده کرد زیرا سبب تقلیل کارایی تفنگ بادی نیترو پیستون پس از گذشت زمانی کوتاه می‌گردد. جهت تنظیف و روغن‌کاری قطعات متحرک، از گریس‌های مخصوص این کار استفاده می‌شود. در ضمن باید توجه کرد که پیش از شروع عمل روغن‌کاری اجزای تفنگ بادی نیترو پیستون، باید کلیه‌ی قطعات از لجن‌ها و آثار به‌جای مانده از روغن‌کاری‌های قبلی پاک گردند.


تفنگ بادی نیترو پیستون


مزایای تفنگ بادی نیترو پیستون

وزن سبک. تفنگ بادی نیترو پیستون در مقایسه با تفنگ های بادی فنری وزنی سبک تر دارد. وزن سبک برای افرادی که به شکار می روند و مجبورند برای مدتی طولانی اسلحه را روی دوش خود حمل کنند، یک مزیت عالی به شمار می رود.

لگد زدن کم. هنگامی که می خواهید با یک تفنگ بادی فنری شلیک کنید، فنر جمع و سپس آزاد می شود که همین حرکت کششی موجب لگد و حرکت تفنگ به تمامی جهات می شود. از طرف دیگر در تفنگ بادی نیترو پیستون، در هنگام شلیک سیلندر نیتروژن به آرامی آزاد می شود و موجب می شود لگد زدن تفنگ بسیار کم باشد. این لگد زدن کم خود مزیت های دارد.

به دلیل کم بودن لگد، تمرین و یادگیری کار با تفنگ بادی نیترو پیستون آسان است و افراد بدون تمرین با این اسلحه نیز می توانند شلیک های خوبی داشته باشند.

شکارچیان حرفه ای و نیمه حرفه ای به دلیل لگد زدن کم می توانند به راحتی شلیک خوب و دقیقی با این اسلحه داشته باشند.

سرعت شلیک بیشتر. تفنگ بادی نیترو پیستون حدود 55 درصد سریع تر از یک تفنگ بادی فنری و حدود 15 درصد سریع تر از تفنگ بادی گازی شلیک می کند. سرعت شلیک به معنای دقت بیشتر است و موجب نشانه گیری و شلیک دقیق تر می شود.

کار کردن در تمامی شرایط آب و هوایی. تفنگ بادی فنری برای عملکرد بهتر فنری خود باید توسط گریس روغن کاری شود و به همین دلیل در شرایط سرد به سختی باز و بسته می شود و کار می کند و شلیک های آن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. اما تفنگ بادی نیترو پیستون از روغن های مخصوص استفاده می کند که تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار نمی گیرد و در همه حال شلیک های اسلحه یکسان هستند.

کوک ماندن مشکلی برای اسلحه ایجاد نمی کند. اگر یک تفنگ بادی فنری را چند روز به شکل کوک شده باقی بگذارید و شلیک نکنید، فنر ها قدرت خود را از دست می دهند که این به معنای پایین آمدن توان شلیک اسلحه است. اما تفنگ بادی نیترو پیستون این مشکل را ندارد و در صورتی که چند روز نیز کوک شده بماند تاثیری بر روی کیفیت اسلحه گذاشته نمی شود.

کوک راحت. با توجه به اینکه این مدل تفنگ فنر ندارد، کوک و پر کردن اسلحه از هوا به راحتی و با وارد کردن فشار کمی انجام می شود.

صدای بسیار کم. تفنگ بادی نیترو پیستون در حدود 70 درصد صدای کمتری در مقایسه با تفنگ فنری دارد. این بدین معنی است که این تفنگ تقریبا بی صدا برای شکار گزینه ای بسیار مطلوب است.

طول عمر بیشتر. به طور معمول طول عمر تفنگ بادی فنری در حدود 5000 شلیک است در حالی که طول عمر ثبت شده برای تفنگ بادی نیترو پیستون در حدود 10000 شلیک است.

تفنگ بادی نیترو پیستون

معایب تفنگ بادی نیترو پیستون

اگر فنر تفنگ بادی فنر دچار مشکل شود، باز هم می تواند با توانی کمتر به شلیک بپردازد و به طور کامل از کار نمی افتد ولی اگر سیلندر گاز تفنگ بادی نیترو پیستون دچار مشکل شود، شما نمی توانید به هیچ وجه شلیکی انجام دهید.

یافتن سیلندر نیتروژن برای تعویض کار سختی است. معمولا سیلندر نیتروژن متناسب با اسلحه شما به راحتی در بازار پیدا نمی شود و برای یافتن و جایگزینی آن باید سختی زیادی بکشید.

منبع

با ما در ارتباط باشید

021-33903605

مقالات مرتبط

<h2>تفنگ بادی هاتسان</h2>

تفنگ بادی هاتسان

تفنگ بادی هاتسان یکی از مدل های پرطرفدار تفنگ بادی در ایران است. این تفنگ که در ترکیه طراحی و تولید می شود از تفنگ های سبک و قابل استفاده برای شکار است. تفنگ بادی هاتسان در مدل های مختلفی در بازار ایران وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاص خود هستند. در ادامه متن به بررسی تاریخچه تفنگ و تفنگ بادی در ایران خواهیم پرداخت و سپس در خصوص ویژگی های تفنگ بادی هاتسان توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی سوماترا </h2>

تفنگ بادی سوماترا

تفنگ بادی سوماترا یکی از مدل های پر کاربرد تفنگ بادی است که به دلیل مدل های مختلف و قدرت بسیار زیاد خود تبدیل به یکی از پرطرفدار ترین تفنگ های بادی در جهان شده است. تفنگ بادی سوماترا در کره جنوبی طراحی و تولید می شود و از تفنگ های خوش دست موجود در بازار است. لوازم جانبی زیادی هم برای این مدل تفنگ بادی تولید شده که خرید آن را بیشتر توجیه می کند. در ادامه به معرفی ویژگی های تفنگ بادی سوماترا خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

محصولات مرتبط

شما هم میتوانید درمورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظرات ، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران (0)

قبلی
بعدی
فروش ویژه

کارشناس رایگان
021-33903605