با ما در ارتباط باشید

021-33903605

لوازم ماهیگیری

لانسه یا لنسر

(البته این اصطلاحی است که به‌اشتباه در بین ماهیگیران رواج یافته و منظور مجموعه دستگاهی است که عمل ماهیگیری توسط آن انجام می‌شود.) شناخته‌شده‌ترین لوازم ماهیگیری است که یک ماهیگیر حرفه‌ای و حتی آماتور در بین لوازم ماهیگیری خود، یک یا چند نوع از آن را دارد. بدنه اصلی این وسیله که چوب ماهیگیری نامیده می‌شود، در انواع پیشرفته‌ی امروزی از مواد سبک و انعطاف‌پذیری ساخته می‌شود تا لذت ماهیگیری را دوچندان کند.


در بین لوازم ماهیگیری، چوب‌های ماهیگیری از انواع و مدل‌های خاصی برخوردار است؛ که گاهی فرم و شکل ظاهری آن‌ها به‌گونه‌ای است که در بعضی موارد به یکی از لوازم ماهیگیری لوکس و وسیله‌ای برای فخرفروشی در بین ماهی گران تبدیل‌شده است. بااین‌حال چوب‌های ماهیگیری با طول‌های متفاوت از 70 سانتی‌متر تا 6 متر برای شکار انواع ماهی و از مواد متفاوتی چون چوب درخت بامبو، استیل، کربن استیل و... ساخته می‌شود. برحسب نوع صید، کوچک و بزرگ بودن صید، حتی محل صیادی، از چوب‌های ماهیگیری متفاوتی استفاده می‌شود. البته معمولاً‌ کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که افراد مبتدی از چوب‌های بلندتر و انعطاف‌پذیرتری استفاده کنند تا بتوانند طعمه را تا عمق بیشتری پرتاب کنند.
از دیگر لوازم ماهیگیری که مکمل یک لنسر و یا چوب ماهیگیری است، چرخ یا قرقره‌ی ماهیگیری است که بر روی چوب ماهیگیری نصب‌شده و نخ ماهیگیری به دور آن می‌پیچد. برخلاف نام به‌ظاهر ساده‌ی آن، قرقره‌های ماهیگیری امروزه از وسایل پیچیده در بین لوازم ماهیگیری است. وجود ساچمه‌ها، قطعات ریز و حساس در آن سبب شده که گاهی در اثر خرابی یا فرسودگی یکی از قطعات آن، این وسیله کار آیی خود را از دست بدهد. ازاین‌رو معمولاً پیشنهاد می‌شود که همیشه یک قرقره‌ی ماهیگیری اضافی در بین لوازم ماهیگیری خود داشته باشید. یک قرقره ماهیگیری حداقل باید 100 تا 150 متر نخ ماهیگیری را در خود جای دهد. برای یک ماهیگیری دل‌نشین همراه داشتن یک نخ اضافی در بین لوازم ماهیگیری شما الزامی است. نخ‌ها هم انواع مختلفی دارند ولی معمولاً همان نوع معمولی و باقدرت انعطافی بالا نیاز یک ماهیگیر آماتور را برطرف می‌کند. به انتهای هر نخ ماهیگیری قلاب بسته می‌شود. در میان لوازم ماهیگیری هر ماهیگیر، معمولاً ‌تعدادی قلاب یافت می‌شود که شکل‌های متفاوتی دارد و برحسب نوع ماهی شکل آن‌ها متفاوت است. به‌طور مثال قلابی که برای اردک‌ماهی استفاده می‌شود از نوع ستاره‌ای است. این ماهی که معمولاً‌ از نوع ماهی‌های وحشی به‌حساب می‌آید و در کف آب‌بندانها در بین علف‌ها مخفی می‌شود، به‌یک‌باره به طعمه‌ی خود هجوم می‌آورد و ساختار ستاره‌ای شکل قلاب سبب می‌شود که ماهی دیگر نتواند خود را برهاند. قلاب‌ها انواع مختلف تک، دو و سه‌شاخه دارند و معمولاً از ساده‌ترین لوازم ماهیگیری محسوب می‌شوند.فروش ویژه

کارشناس رایگان
021-33903605