سلاح‌های با گاز فشرده چیست و چگونه کار می‌کنند ؟

پیش از لزوم تغذیه مجدّد٬ چند تیر می‌توانید شلّیک کنید؟

سرانجام مخزن هوای تفنگ فشار یا حجم هوای کافی برای پیش راندن ساچمه در سرعت لازم برای حفظ یک مسیر قابل پیش‌بینی نخواهد داشت. آن وقت مسیر ساچمه‌ها نزول می‌کند و نقطه اثر را تا ربع اینچ یا بیشتر تغییر می‌دهند. شلّیک‌های بعدی برای تیراندازی با دقّت نقطه‌زن «قابل‌ پیش‌بینی» نخواهند بود٬ پس٬ سلاح باید تغذیه مجدّد شود.

همه آن شلّیک‌های با مسیر زیبا٬ هموار و قابل پیش‌بینی را «شلّیک‌های قابل استفاده» می‌نامیم. به عبارت ساده٬ وقتی مسیر به خاطر کمبود فشار/حجم هوا نزول می‌کند٬ شلّیک‌ّها دیگر به هر معنایی از قابل پیش‌بینی بودن «قابل استفاده» نیستند. تعداد شلّیک‌های قابل استفاده‌ای که تیرانداز می‌تواند پیش از زمان تغذیه مجدّد بکند٬ بسته به تعدادی از عامل‌ها مانند قدرت تفنگ٬ سطح شارژ اصلی و فاصله تیرانداز تغییر می‌کند. آیا نسبتاً پیچیده به نظر می‌رسد؟ خوب در واقع کار کردن با آن از آنچه به نظر می‌آید٬ خیلی ساده‌تر است. پس٬ نگذارید این عامل‌ها شما را بترسانند.

روزهای ساده کمتر گیج‌کننده داشتن پی‌سی‌پی را به یاد می‌آورید؟

برای خوانندگان تازه‌وارد به بازار تفنگ بادی پی‌سی‌پی٬ اطمینان می‌دهم پا گذاشتن در دنیای پی‌سی‌پی همیشه به گیج‌کنندگی امروز نبود. بیشتر به خاطر اینکه فقط چند مدل پی‌سی‌پی برای خرید بود. بیمن سوپر 12 و ماکو را ارائه می‌کرد٬ بی‌اس‌ای سوپر 10 را ارائه می‌کرد و آردبلیو‌اس 75 تووان و سی‌ای 100 را داشت که تقریباً همه سلاح‌های موجود در بازار انبوه ایالات متّحده بودند. هیچ کمپرسور فشار بالایی برای پر کردن تفنگ‌ها و هیچ تلمبه دستی‌ای هم نبود. این جنس‌ها نیامدند تا کریر 707 چند سال پیش روی صحنه آمد.

همه تفنگ‌ها با مخزن‌های غوّاصی پر می‌شدند و هر تفنگ آداپتور شارژ غوّاصی خودش را می‌خواست (جدا خریده می‌شد) که فقط برای استفاده برای آن مدل طرّاحی شده‌بود. ولی باعث می‌شد خرید یک پی‌سی‌پی کمتر گیج‌کننده باشد. فرد٬ موقع تصمیم به خریدن پی‌سی‌پی٬ راحت آداپتور غوّاصی خاصّ آن مدل تفنگ را می‌خرید. فرد٬ موقع تصمیم به خرید سلاح پی‌سی‌پی دوم یا سوم٬ آداپتورهای شارژ غوّاصی اضافی مختصّ آن سلاح خاص را می‌خرید.

گرچه مفهوم ساده‌ای بود٬ خرید دو یا سه آداپتور غوّاصی نسبتاً گران بود. چرا این‌طور شد؟ چون بعضی تفنگ‌ها بطری جداشدنی داشتند و شارژر غوّاصی‌شان برای پیچ دادن مستقیم بطری به آداپتور طرّاحی شده بود. بقیه برای استفاده با پروب‌های با اندازه شیار خاص طرّاحی شده بودند. برای جزئیات انواع شارژ و قطعات پاراگراف‌های زیر را ببینید. خوب٬ هنوز همه این آداپتورهای غوّاصی جدا و خاص را حمل می‌کنیم و آنها برای کسی که می‌خواهد فقط یک سلاح یا تپانچه پی‌سی‌پی بخرد٬ خریدهای جالبی اند. آداپتور٬ قطعات خاص نیاز نیست... فقط سلاح و آداپتور ساخته‌شده برای شارژ آن را بخرید. اختیار دارید که از ما درباره آن آداپتورهای خاص شارژ با تصویر روی سایت بپرسید٬ اگر می‌خواهید به سادگی و آسانی ممکن به آن برسید.

ولی امروزه٬ گزینه‌های جدیدی برای شارژ و همچنین مدل‌های سلاح و تپانچه پی‌سی‌پی جدیدی برای خریدار هست و اگر موقعی خواستید بیش از یک سلاح پی‌سی‌پی داشته باشید اکنون گزینه‌های اضافه‌ای برای برای شارژ سریع و آسان همه آن تفنگ‌ها هست. در پاراگراف‌های زیر روش‌های مختلف شارژ لازم برای سلاح‌های پی‌سی‌پی مختلف٬ قطعات تکی لازم برای پر کردن این سلاح‌ها و آداپتورهای جدید اتّصال سریع موجود برای مالکان چندین سلاح پی‌سی‌پی را توضیح خواهیم داد. ولی برای آنهایی که فقط یک سلاح پی‌سی‌پی خوب می‌خواهند٬ فراموش نکنند یک آداپتور غوّاصی اختصاصی یک سلاح خاص را در بیشتر موارد می‌توانند سفارش دهند.

روش‌های پر کردن سلاح‌های بادی از پیش پرشده

در بخش قبل٬ درباره روزگار ساده‌تر گذشته استفاده از فقط یک مخزن غوّاصی و آداپتور خاصّ شارژ برای هر سلاح سخن گفتیم. ولی این روزها خریدار می‌تواند از بین چند ابزار شارژ جدید انتخاب کند. امروزه چند تلمبه دستی از هیل ٬ بنجامین شریدان و نیروی هوایی در بازار موجود است که همه از الگوهای شیار یکسانی استفاده می‌کنند٬ پس٬ می‌توانند برای شارژ پی‌سی‌پی استفاده شوند. همه این برندها جهانی هستند٬ چون همه‌یشان شیلنگی دارند که به آن هر تعداد آداپتور لازم برای مدل‌های مختلف تفنگ می‌تواند وصل شود. همچنین هیل فیلتر رطوبتی به نام درای‌پک دارد که برندهای دیگر ندارند.

پیش از کار کردن با سلاح‌تان لازم است به صورت گفته‌شده با هوای فشرده پر شود (نه co2). سه ابزار اساسی برای استفاده در پر کردن تفنگ بادی پی‌سی‌پی‌تان هست:

۱. تلمبه دستی٬ که خیلی شبیه به تلمبه دوچرخه کار می‌کند٬ به استثنای هوای فشرده‌اش.

۲. یک مخزن یا کربن فیبر. مخزن‌های غوّاصی مخزن‌های استاندارد cu. Ft 80 هستند. مخزن‌های کربن فیبر 88 فوت مکعّب حجم دارند و تا 4500 پی‌اس‌آی٬ خیلی بیشتر از فشار مخزن‌های غوّاصی شارژ می‌شوند.

برای شارژ کردن ابزار درست یا غلطی وجود ندارد. هر روش خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد. هر تلمبه دستی٬ برای اضافه کردن هوا٬ چند ضربه می‌خواهد و گرچه خیلی آسان تلمبه زده می‌شوند٬ در کل ممکن است کمی خسته‌کننده باشد. از طرف دیگر٬ ابزار قابل‌حملی است که هرکجا که باشید٬ هر وقت که بخواهید تیر بزنید٬ منبع هوایتان را تجدید می‌کند. مخزن‌های غوّاصی لازم است دوره‌ای در فروشگاه غوّاصی شارژ شوند و برای حمل سنگین هستند. ولی خوبی‌شان این است که با کمی تلاش بدنی سریع و آسان شارژ می‌کنند. مخزن کربن فیبر نسبتاً سبک (15 پوند وقت پر بودن) و گران‌تر است ولی خیلی شارژ به پی‌سی‌پی تحویل می‌دهد.

چه قلم‌ها/قطعه‌هایی برای پر کردن یک پی‌سی‌پی انفرادی لازم است؟

تعیین قطعات لازم برای شارژ یک پی‌سی‌پی انفرادی خیلی به سلاح انتخابی بستگی دارد٬ پس در اینجا کمی توضیح لازم است. اگر به روش زیر به آن فکر کنید٬ درکش کاملاً آسان است. فقط سه جزء در فرآیند شارژ هست: منبع هوا (تلمبه دستی٬ مخزن غوّاصی یا مخزن کربن فیبر)٬ مخزن هوای تفنگ (متّصل به تفنگ یا جداشدنی) و قطعات میانی که اتّصال بین منبع هوا و مخزن هوای تفنگ هستند. بخش گیج‌کننده برای خریدار تلاش برای دانستن قطعات لازم برای اتّصال منبع هوا به مخزن هوای تفنگ

بوده است. خوش‌بختانه این بخش آن وظیفه را خیلی آسان‌تر خواهد کرد.

دلیل اصلی برای گیج شدن در تعیین قطعات لازم برای اتّصال منبع هوا به مخزن هوای تفنگ نبود استانداردهای مشترک زیادی است. نه فقط چند روش اتّصال منبع‌های هوا به مخزن‌های هوای تفنگ‌ها هست٬ بلکه چند نوع شیار هم هست. بیایید دقیق‌تر به چند تا از این انواع پیوند نگاه کنیم.

۱. پروب‌ها-که واحدهای شیارشده‌ای هستند که به سادگی به شیلنگ منبع هوا وصل می‌شوند (تلمبه دستی٬ آداپتور شارژ غوّاصی یا مخزن کربن فیبر) بعد موقع نیاز به تغذیه مجدّد در پورت شارژ تفنگ فشار داده‌می‌شوند. مثال‌هایی از تفنگ‌های استفاده‌کننده از پروب برای شارژ سلاح‌های یون جین سوماترا و ویراچ اچ دبلیو 100 است. پروب‌ها همراه با سلاح به قیمت خرید داده می‌شوند.

۲. طوق‌ها این واحدها در ظاهر و کار شبیه چیزهایی است که برای پر کردن لاستیک‌های اتومبیل‌مان استفاده می‌کنیم. طوق‌هایی دارند که برگردانده می‌شوند و به نرینگی شارژ روی مخزن هوای تفنگ وصل می‌شوند و موقع آزاد شدن طوق در جایشان قفل می‌شوند. تفنگ‌های بنجامین شریدان مارادرز و دیسکاوریز از طوق برای تغذیه مجدّد استفاده می‌کنند. طوق‌ها همراه با سلاح در قیمت خرید داده می‌شوند.

۳. کلاهک‌های پیچی یا طوق‌ها-به استثنای یک تفاوت واحدی شبیه به شارژ طوق است. کلاهک پیچی روی شیلنگ منبع هوا پیچ می‌شود٬ بعد روی نرینگی مخزن تفنگ فشار داده‌می‌شود و با یک پیچ کوچک 8/1 دور در جایش قفل می‌شود. سلاح‌های بادی اس 500 سند و اس 510 از این نوع دستگاه استفاده می‌کنند که سریع و آسان است.

شیاردار است٬ در حالی که شیلنگ منبع هوا جفت مادّگی‌ای دارد که مستقیم روی نرینگی روی منبع هوا پیچ می‌شود. سلاحی که از روش پیچ استفاده می‌کند٬ هست ...

۴. آداپتورهای بطری‌های جداشدنی-که آداپتورهای لازمی برای سازگار کردن قطعات تفنگ هستند که از بطری/مخزن‌های جداشدنی هوا استفاده می‌کنند. الگوی شیاری بزرگ بیشتر بطری‌های جداشدنی با الگوی شیاری کوچک‌تر روی شیلنگ استاندارد منبع هوا نمی‌خواند٬ پس٬ برای ایجاد امکان جفت شدن بطری تفنگ به شیلنگ منبع هوا یک آداپتور لازم است. تفنگ‌های با بطری‌های جداشدنی نیازمند آداپتور ثئوبن رپیدز و تالونز یا کندورز نیروی هوایی هستند. آداپتور با قیمت خرید ارائه نمی‌شود و لازم است جدا خریده‌شود. هرچند٬ حالا گزینه سریع‌پرشونده‌ای دارد تا نیاز به درآوردن بطری را از تفنگ برای شارژ حذف کند.

اگر چند پی‌سی‌پی داشته باشم٬ چی؟ آداپتورهای سریع پرشونده برای نجات

بخش قبل مقدّمه‌ای بر انواع مختلف قطعه‌ّهای شارژ لازم برای تفنگ‌های انفرادی بود. هرچند٬ هر کسی بیشتر از یک سلاح پی‌سی‌پی داشته‌باشد می‌داند مجبور بودن به استفاده از یک پروب اتّصال برای یک تفنگ٬ طوق برای دیگری و آداپتور برای تفنگ سوم چقدر آزاردهنده است. خوب٬ همه این سه مورد٬ هم‌زمان٬ با شیلنگ منبع‌های هوا جور نمی‌شود و اینجا است که قطعه‌های اتّصال سریع٬ به میدان می‌آیند.

برای ساده کردن کلّ فرآیند٬ نصب سیستم اتّصال سریع را پیشنهاد می‌کنیم. سیستم اتّصال سریع یک کیت اتّصال سریع برای همه تفنگ‌هایتان دارد که اتّصال مادّگی‌ای را برای پیچیدن به شیلنگ منبع هوای‌تان فراهم می‌کند –یک آداپتور مخصوص برای موقع نیاز و یک اتّصال نرینگی تقویتی برای اتّصال به آداپتور مخصوص یا پروب شارژ تفنگ. واحد اتّصال نرینگی به آسانی به واحد اتّصال سریع مادگی با برگرداندن طوق٬ قرار دادن اتّصال نرینگی و آزاد کردن طوق روی مادّگی برای قفل کردنش به جایش چفت می‌شود.

وقتی اتّصال مادگی به شیلنگ وصل می‌شود٬ اضافه کردن تفنگ‌های جدید ساده است. یک اتّصال نرینگی برای سلاح جدید بخرید. بعضی سلاح‌ها یک آداپتور خاص می‌خواهند٬ پس٬ حتماً موقع سفارش بپرسید. نرینگی مستقیم به پروب همراه سلاح یا در صورت نیاز آداپتور مخصوص وصل می‌شود. بعد نرینگی روی شیلنگ منبع هوا به مادگی وصل می‌شود.

سیستم اتّصال سریع فقط یک آداپتور غوّاصی٬ تلمبه دستی یا مخزن کربن فیبر با یک شیلنگ می‌خواهد. تلمبه‌های دستی هیل و بنجامین شریدان٬ آداپتورهای غوّاصی و مخزن‌های کربن فیبر شیلنگ‌هایی دارند که با سیستم اتّصال سریع خوب کار می‌کنند.

خوشبختانه این اطّلاعات به تیراندازان جدید کمک خواهد کرد که داشتن و شارژ کردن یک تپانچه یا سلاح بلند پی‌سی‌پی لزوماً پیچیده یا ناامیدکننده نیست ولی برای خوشایند کردن تچربه تیراندازی‌تان اتّصال مناسب قطعات را می‌خواهد.

قلم‌های دیگر برای استفاده از پی‌سی‌پی

چند قلم دیگر هست که به حداکثر کردن عملکرد پی‌سی‌پی‌تان کمک می‌کند. یکی‌اش روغن ساچمه ناپیر است که یک روان‌کننده ساچمه است. روغن‌کاری تشکیل سرب را در لوله تفنگ کند می‌کند و از سوراخ در برابر زنگ محافظت می‌کند. گریس مخصوص مرکّب سیلیکون محصول دیگری برای افزایش عمر پلمپ ته تفنگ٬ همه انواع حلقه‌ها و پلمپ‌های خشاب (چند شات‌گان) است و استفاده‌اش آسان است. برای نرم و منعطف نگه‌داشتن آن قطعات٬ بعد از استفاده٬ کمی گریس سیلیکون روی آنها بمالید.

----------------------------------------------------------------

پی نوشت :

1.Beeman

2.Super 12

3.Maco

4. BSA

5.Super 10

6.RWS

7.75to1

8.CS100

9.Career 707

10.Hill

11.Benjamin Sheridan

12.Eun Jin Sumatra

13.Weihrauch HW100

14.Benjamin Sheridan Marauders

15.Discoveri’s

16.S500 Sand

17.Theoben

18.Talons

19.Kondors

20.Napier Pellet Lube

مقالات مرتبط

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

محصولات مرتبط

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

شما هم میتوانید درمورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظرات ، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران (0)

قبلی
بعدی
فروش ویژه

کارشناس رایگان
021-33903605