تیر و کمان ورزشی

تیر و کمان ورزشی از لوازم لازم برای یکی از قدیمی ترین ورزش های جهان است. انسان های اولیه از سال های نخست آموختند برای گذران زندگی باید به شکار بپردازند و یکی از راه هایی که برای شکار یافتند استفاده از تیر و کمان بود. تیر و کمان قدمتی تاریخی دارد و کم کم از یک راه برای سیر کردن شکم به یک ورزش مفرح و جذاب تبدیل شد. در حال حاضر نیز تیر و کمان ورزشی دارای مدل های مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.


تیر و کمان ورزشی

ورزش تیراندازی به دو صورت تیر اندازی با کمان و تیر اندازی با تفنگ یا اسلحه یا تپانچه وجود دارد که در این مقاله می خواهیم در مورد تیر اندازی با تیر و کمان ورزشی صحبت کنیم.

تیر و کمان ورزشی از ملزومات انجام ورزش تیر و کمان هستند. تیر و کمان ورزشی قدیمی و جذاب است که در سبک های مختلفی انجام می شود و برای هر کدام از آن ها به کمان و تیر های مخصوص نیاز است. در کشور ما هنوز تکنولوژی تولید تیر و کمان ورزشی وجود ندارد و بالاجبار باید تمامی وسایل مورد نیاز این ورزش از خارج از کشور وارد شود. تیر و کمان ورزشی انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی و توضیح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. در ابتدا نیز به شکل گذرا تاریخچه این ورزش باستانی را مرور خواهیم کرد.

تاریخچه ورزش تیر و کمان

تیر و کمان یکی از قدیمی‏ترین هنر هایی است که هنوز تمرین می‏ شود . اگرچه احتمال می رود تاریخچه تیراندازی به دوران سنگی (در حدود 000/20 سال قبل از میلاد ) برسد، اما مردمان باستان در مصر نحوه استفاده از تیر و کمان را برای شکار و جنگ دست کم از 5000 سال پیش می‏ دانستند. در 1200 سال قبل از میلاد شکارچیان عهد باستان از اقلیت های آسیایی و سوری با استفاده از این کمان های سبک بر روی درشکه های دو اسبه جنگی به رقیبانی سرسخت در جنگ های خاورمیانه‏ تبدیل شده بودند.

نخستين باشگاه تير اندازي در قرن سيزدهم و چهاردهم ميلادي توسط آلماني ها راه اندازي شد که عضويت در آن فقط به مردان محدود مي شد. اولين مسابقات تيراندازی قهرماني جهان در سال 1897 ميلادي توسط باشگاه تیراندازی ليون فرانسه به مناسبت جشن بيست و پنجمين سال تاسيس باشگاه در مسافت 300 متر برگزار گرديد. مسابقات قهرماني زنان در رشته تیراندازی نيز در سال 1958 ميلادي برگزار شد. پس از آن ورزش تیر اندازی با کمان به یک ورزش پرطرفدار و المپیکی تبدیل شد و تیر و کمان ورزشی نیز به یکی از ملزومات اصلی این ورزش تبدیل شد.

تیر و کمان ورزشی

تیر اندازی با تیر و کمان ورزشی

تیر اندازی یا در اصطلاح انگلیسی shooting برای تقویت تمرکز و ذهن شما یک فعالیت بی نظیر است. تیر اندازی با تیر و کمان ورزشی در دو ماده برگزار می شود :کامپاند و ریکرو. حال با توجه به مقدمه ای که ذکر شد می خواهیم برای شما انواع تیر و کمان ورزشی و همچنین بهترین راه برای خرید یک تیرو و کمان ورزشی را به تفصیل توضیح دهیم.

انواع تیر و کمان ورزشی

برای توضیح در خصوص تیر و کمان ورزشی باید آن ها را به دو دسته کمان و تیر تقسیم کنیم زیرا هر کدام از آن ها دارای مدل های مختلفی هستند. همان طور که رشته های ورزشی که در مسباقات مختلف وجود دارد به دو نوع کامپاند و ریکرو تقسیم می شود انواع کمان ها نیز در دو نوع کامپاند و ریکرو در بازار موجود هستند. کمان ریکرو دارای چهار خم می باشد و کمان ریکرو یک کمان ترکیبی است.

و تیرها معمولا در چهار دسته تیرهای چوبی، تیرهای آلومینیومی، تیرهای فایبرگلاس و تیرهای آلومینیومی کربنی قرار دارند

در ادامه در خصوص هر کدام از آنها به تفکیک توضیح خواهیم داد تا به مجموع انواع تیروکمان ورزشی برسیم.

تیر و کمان ورزشی

انواع کمان ورزشی

کمان ریکرو (چهار خم)

کمان ریکرو شباهت بسیاری به کمان های سنتی دارد که با کمی تغییر قدرت و دقت آن ارتقا یافته است. این کمان امروزه از کربن و یا فایبر گلاس ساخته می شود و شامل اجزایی چون بازو، قبضه، سایت، زه، پیپ سایت و استاپ لایزر است. در قسمت دو انتهای کمان به شکلی منحنی است که به سمت پشت کمان انحنا دارد. کمان ریکرو بسیار مناسب برای افراد تازه کار بوده و مخصوص رقابت های المپیک است که مسابقات آن در المپیک در مسافت های 70، 30، و 18 متر در بین آقایان و بانوان انجام می شود. کمان ریکرو یکی از پرکاربردترین مدل های تیر و کمان ورزشی در جهان است.

این کمان که معمولا از دو جنس کربنی و فایبر گلاس ساخته می شود دقیقا از کمان های سنتی و قدیمی الهام گرفته شده است. افرادی که می خواهند تازه به این رشته ورزشی وارد شوند معمولا کار خود را با کمان ریکرو آغاز می کنند و یکی از نکات مثبت این رشته این است که در مسابقات بزرگ تیر و کمان ورزشی مانند المپیک از ماده ریکرو هم در گروه خانم ها و هم در گروه آقایان استفاده می شود و شانس مدال آوری بالا می رود.

کمان کامپوند (کمان ترکیبی)

کمان کامپوند شباهت های زیادی به کمان ریکرو دارد و از این کمان کوتاه تر بوده ولی از نظر تکنولوژی پیشرفته تر است. کمان کامپوند در مقایسه با کمان ریکرو از دقت و قدرت بالاتری برخوردار است. این کمان بسیار حرفه ای تر و ظریف تر از کمان ریکرو ساخته شده است و می تواند برای افراد حرفه ای مناسب تر باشد.

در بدو ساخت این مدل تیر و کمان ورزشی، از آن برای شکار انواع حیوانات استفاده می شد. کمان کامپوند از بخش هایی همچون قبضه قرقره، بازو، سایت، استاپ لایزر، پیپ سایت و شوکر تشکیل شده است و رقابت های آن در المپیک برگزار نمی شود. مسابقات رشته تیراندازی با کمان کامپوند در مسافت های 50، 30، و 18 متر در بسیاری از کشورها انجام می شود و رقابت های جهانی نیز برای آن وجود دارد.

تیر و کمان ورزشی

انواع تیر های ورزشی

حال که با کمان ها در مبحث تیر و کمان ورزشی آشنا شدیم وقت آن است که در مورد انواع تیر های مورد استفاده در مسابقات و ورزش تیر و کمان ورزشی صحبت کنیم.

اندازه تیر ها متغیر است اما معمولا اندازه ای بین 60 تا 70 سانتی متر دارند. از متریال های مختلفی برای ساخت تیر های تیر و کمان ورزشی استفاده می شود اما به زور کلی تیر های موجود در بازار چوبی ، آلومینیومی ، آلومینیوم کربنی و فایبر گلاس موجود هستند.

تیر و کمان ورزشی

تیر های چوبی

تیر های چوبی از چوب های طبیعی در دو نوع سبک و چوب فشرده شده تهیه می شوند و به راحتی قابل شکستن نیستند. تیر هایی که از چوب فشرده شده طبیعی ساخته می شوند دارای مقاومت و سنگینی بیشتری هستند و از قابلیت نفوذ پذیری بالاتری نیز برخوردارند. معمولا برای افراد تازه کار استفاده از تیر های چوبی سبک پیشنهاد می شود زیرا برای کسب تجربه و مهارت در تیراندازی در ابتدا نیازی به استفاده از تیر های سنگین و پرتای های کاملا حرفه ای وجود ندارد. این تیر ها برای تیر و کمان ورزشی گزینه مناسبی نیستند اما برای کسانی که می خواهند برای تفریح تیر اندازی کنند می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

تیر های آلومینیومی

این نوع تیر ها از مقاومت و دوام بالایی برخوردارند و در اشکال و اندازه های متفاوتی تولید می شوند. مزیت تیر های آلومینیومی نسبت به سایر تیر ها این است که نوک آنها قابل تعویض بوده و در صورت خمیدگی و انحنا پس از تیراندازی، قابل صاف شدن هستند. می توان این نوع تیر ها را برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار داد و نیاز به مراجعه به فروشگاه تیر و کمان ورزشی برای تهیه دوباره آن ها وجود ندارد.

تیر های فایبرگلاس

شاید بتوان تنها عیب تیر های فایبرگلاس را شکسته شدن راحت آنها دانست. تیر های فایبرگلاس نسبت به تیر های چوبی از مقاومت بالاتری برخوردارند و مناسب برای تیر انداختن با هر نوع کمانی هستند و در هنگام پرتاب انسجام خوبی نیز دارند. تیر های فایبر گلاس نسبت به تیر های چوبی از آسیب پذیری کمتری برخوردار هستند اما باز هم برای استفاده در تیر و کمان ورزشی آسیب پذیر هستند و برای ورزشکاران حرفه ای استفاده از این نوع تیر ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تیر های آلومینیوم کربن

این نوع تیر ها معمولا در مسابقات توسط قهرمانان و کمانداران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. تیرهای آلومینیوم کربن از ترکیب روکشی از کربن بر روی لول های باریکی از جنس آلومینیوم با ظرافت و طراحی بسیار دقیقی ساخته می شوند و معمولا در مسابقات المپیک به جهت دقت بالای آن توسط کمانداران مورد استفاده قرار می گیرند.

این تیر ها از استحکام بالایی برخوردار بوده همچنین میزان خطای تیر اندازی با این نوع تیر به حداقل خود می رسد. حال که به طور کامل با انواع تیر و کمان ورزشی آشنا شدید بهتر است چندین نکته را مد نظر خود قرار دهید و بعد از آن برای خرید تیر و کمان ورزشی اقدام کنید:

استفاده از یک تیر و کمان ورزشی نیاز به قدرت بدنی و ذهنی بسیار بالایی دارد که همین امر باعث می شود خیلی از افراد سمت این ورزش نیایند. وزن تیر و کحمان ورزشی بسیار زیاد است و شما برای انجام دادن این ورزش نیاز به بازوان ورزیده دارید تا بتوانید آن را به خوبی برای مدت طولانی ثابت و بی حرکت در دست بگیرید.

برای زدن درست و دقیق هدف لازم است تمرکز بسیار بالایی داشته باشید زیرا کوچکترین خطا باعث انحراف تیر و کمان ورزشی از هدف می شود.

تیر و کمان ورزشی اغلب از قیمت های بالایی برخوردار است پس قبل از ورود به رشته تیر و کمان ورزشی نیاز دارید از قیمت وسایل و تجهیزات این رشته اطلاعات کافی کسب کرده سپس برای ثبت نام در کلاس های تیر و کمان ورزشی اقدام کنید تا متضرر نشوید. در این مورد پیشنهاد ما به شما این است که برای یک مدت کوتاه در یک باشگاه تیر و کمان ورزشی نزدیک محل زندگی خود ثبت نام کرده اما تیر و کمان و وسایل موربوطه را خریداری نکنید. از رئیس باشگاه بخواهید تا برای مدت کوتاهی از وسایل موجود در باشگاه استفاده کنید و در صورت تمایل به ادامه این رشته نسبت به خرید لوازم اقدام کنید.

تیر و کمان ورزشی

منبع

شاید دوست داشته باشید مقالات زیر را هم بخوانید:

فروشگاه لوازم شکار

لوازم کمپینگ

تفنگ بادی

با ما در ارتباط باشید

021-33903605

مقالات مرتبط

<h2>تفنگ بادی گامو </h2>

تفنگ بادی گامو

تفنگ بادی گامو یکی از نام‌های آشنای دنیای سلاح‌های ساچمه‌زنی است که با تولید انواع تفنگ‌های با کیفیت بالا برای انواع کاربری‌ها و پاسخگوی نیازهای همه خریداران است. تفنگ بادی گامو شاید زیبایی تفنگ‌های بادی گران‌قیمت‌تر را نداشته باشد ولی عملکرد این تفنگ از حیث دقت یا قدرت چیزی کمتر از آنها ندارد. همان طور که گفتیم تفنگ بادی گامو در انواع مختلفی ارائه می‌شود که می‌توانید مطابق نیازتان یکی را انتخاب کنید. در مطلب پیش رو چند قبضه تفنگ‌ بادی گامو را بررسی خواهیم کرد که از نظر عملکرد در بین بهترین تفنگ‌های این رده هستند.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی هاتسان</h2>

تفنگ بادی هاتسان

تفنگ بادی هاتسان یکی از مدل های پرطرفدار تفنگ بادی در ایران است. این تفنگ که در ترکیه طراحی و تولید می شود از تفنگ های سبک و قابل استفاده برای شکار است. تفنگ بادی هاتسان در مدل های مختلفی در بازار ایران وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاص خود هستند. در ادامه متن به بررسی تاریخچه تفنگ و تفنگ بادی در ایران خواهیم پرداخت و سپس در خصوص ویژگی های تفنگ بادی هاتسان توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد.

ادامه مطلب

محصولات مرتبط

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

شما هم میتوانید درمورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظرات ، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران (0)

قبلی
بعدی
فروش ویژه

کارشناس رایگان
021-33903605