تیراندازی باسکّو

تیراندازان باسکّو٬ به شکل بدی٬ جزئی‌محورند و پیوسته در تلاشند٬ با آزمایش٬ ظرفیت دقّت سلاح را بالا ببرند. تقریباً همه سلاح‌های باسکّو سفارشی اند و خیلی از تیراندازان خودشان اسلحه را می‌سازند. تقریباً همه تیراندازان٬ در رقابت‌های ضربه‌مرکز ٬ برای تنظیم کامل با سلاح٬ مهمّات‌شان را دستی جا می‌دهند. بر خلاف آن٬ قوانین رقابت‌های ضربه‌کنار شدیداً جاگذاری دستی مهمّات را ممنوع می‌کنند.

فدراسیون جهانی تیراندازی باسکّو٬ فدراسیون جهانی ضربه‌کنار و تفنگ بادی باسکّو و تیراندازان بین‌المللی باسکّو سه بدنه بین‌المللی حکم‌فرمای تیراندازی باسکّو هستند.

پایه‌‌های سکّو هم می‌تواند جایگاه ثابتی را برای دیدن در سلاح‌های گرم کمتر تخصّصی فراهم کند.

انواع رقابت‌ّها

دو نوع رقابت مهم هست. هدف تیراندازی باسکّوی اصلی شلّیک 5 یا 10 گلوله در کوچکترین گروه ممکن بود (همه در یک سوراخ). سطح رسیدن هر رقیب به این هدف٬ یا به عبارت دیگر٬ نزدیکی برخوردها آوردن مقام را در مسابقه تعیین می‌کند. به آن اصطلاحاً تیراندازی گروهی گفته می‌شود.

نوع دیگر توسعه جدیدتری است٬ «تیراندازی امتیازی». اختلاف در این است که از هدف سنّتی چشم گاو با حلقه‌های امتیاز استفاده می‌شود. نتیجه‌های امتیاز تیراندازان آوردن مقام را تعیین می‌کند. به آن اصطلاحاً «تیراندازی امتیازی» گفته می‌شود.

هرچند٬ در رقابت‌های 550 و 910 متر (600 و 1000 یارد) (آی‌بی‌اس٬ ان‌بی‌‌آراس‌ای و باشگاه اصلی باسکّوی 1000 یارد پنسیلوانیا) به هدف‌های رقابت‌کنندگان هم به خاطر اندازه گروه و هم به خاطر امتیاز٬ امتیاز داده می‌شود. رقابت‌کننده ممکن است فقط در یک دسته‌بندی ببرد. مثلاً اگر یک رقابت‌کننده تنها کوچک‌ترین گروه و بالاترین امتیاز را داشته‌باشد٬ فقط برای کوچک‌ترین گروه می‌برد؛ بالاترین امتیاز بعدی از نظر امتیازی می‌برد.

افزون بر آن٬ علاقه هم به رقابت‌های باسکّوی ضربه‌کنار و هم به تفنگ بادی رو به رشد است. الآن٬ هر دوی این رقابت‌ها در قالب امتیازی هستند.

تیراندازان باسکّو سعی می‌کنند به نهایت دقّت سلاح برسند. رکورد گروه‌های 10 تیری 910 متر تک (1000 یارد) تا 76 میلی‌متر کوچک است (3 اینچ). رکورد گروه پنج‌تایی تک 550 متر (600 یارد) 17.8 میلی‌متر است (0.699 اینچ) (در 550 متر رقابت‌های ده تیری نیست). در حالی که رکورد گروه‌های ده تیری 180 متر (200 یارد) حدود 5.1 میلی‌متر (0.2 اینچ) و رکورد گروه‌های ده تیری 91 متر (100 یارد) حدود 2.5 میلی‌متر (0.1 اینچ) است. پنج گروه تیراندازی به طور قابل ملاحظه‌ای کوچک‌تر هستند. گروه‌ها از مرکز به مرکز اندازه گرفته می‌شوند٬ بنابراین از اختلاف فشنگ‌های مختلف چشم‌پوشی می‌شود. برای رسیدن به آن٬ گروه در برابر گسترده‌ترین پراکندگی کلّی‌اش اندازه گرفته می‌شود٬ سپس در نتایج قطر گلوله کم می‌شود. مثلاً به یک گروه با اندازه 9.5 میلی‌متر (0.375 اینچ) برای یک گلوله 6 میلی‌متری (0.243 اینچ) امتیاز 3.4 میلی‌متر (0.132 اینچ) (6 – 9.5) داده می‌شود. شلّیک‌های قابل‌قبول از 46متر (50 یارد) با سلاح‌های ضربه‌کنار تا 910 متر (1000یارد) برای سلاح‌های ضربه‌مرکز‌ شلّیک می‌شوند.

در گروه رقابت‌کنندگان تیرانداز در 91 تا 174 متر (100 تا 300 یارد) بیشتر تیرها خیلی نزدیک به هم می‌خورند و در هدف فقط یک سوراخ دندانه دندانه ایجاد می‌کنند٬ پس از روشی برای تأیید تعداد شلّیک‌های لازم (5 یا 10تا) استفاده می‌شود که شامل یک نوار کاغذی تک است که خودکار میان هدف‌ها کشیده می‌شود و از پشت هدف‌ها حرکت می‌کند و تعداد گلوله‌های گذرا از هر هدف را ثبت می‌کنند.

تجهیزات

چون بنچ‌رست ورزشی است که بالاترین دقّت ممکن را می‌خواهد٬ اگر تیرانداز می‌خواهد رقابت‌پذیر باشد٬ دقیق‌ترین تجهیزات لازم است. آشکارترین هزینه سلاح است؛ دقیق‌ترین تفنگ‌ها سفارشی اند و ممکن است قیمت‌شان هزاران دلار باشد. تجهیزات بارگذاری دستی هم برای تنظیم مهمّات با سلاح برای تیراندازان ضربه‌مرکز ضروری است (گلوله‌های ضربه‌کنار معمولاً دستی بارگذاری نمی‌شوند). برای رسیدن به دقّت حداکثر٬ سلاح‌ها باید از جایگاه ثابتی به نام سکّو شلّیک شوند که میز محکم و سنگینی است که معمولاً به زمین وصل شده‌است. سکّوهایی که معمولاً در مسابقه‌ها استفاده می‌شوند از بلوکه سیمانی با بتن در بالا ساخته می‌شوند. هنوز در بعضی جاها از سکّوهای چوبی استفاده می‌شود. برای بیشتر اسلحه‌ها٬ به خاطر تأمین سطح ثابت تیراندازی٬ پایه لازم است و بیشتر تیراندازان به صورتی جهت و/یا سرعت باد را ارزیابی می‌کنند.

پی نوشت :

1 benchrest

2 centerfire

3 rimfire

4 Score shooting

مقالات مرتبط

در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

محصولات مرتبط

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

شما هم میتوانید درمورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظرات ، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران (0)

قبلی
بعدی
فروش ویژه

کارشناس رایگان
021-33903605